Kui sõnad on pusas

Oskussõnade loomisel on üks lähtekohtadest süsteemsus. Terminitest on lihtsam aru saada, kui nad on loodud mingi korrapära alusel. Sel viisil moodustuvad mõiste- ja terminipesad, mis võivad olla puu, skeemi, tabeli, sõnastiku vm kujul. Kui korrapära peale ei mõelda, võivad tekkida hoopis pusad, milles olevate mõistete ja terminite vahel on raske loogilist suhet näha. Vaatame seda pusade ja pesade teemat lähemalt.

Viirus nakatab ka keelt

Emakeelepäeva paiku täitus meil esimene koroona-aasta. See on toonud paljude ellu suuri muutusi, sundinud tegema ühiskonnaelus ümberkorraldusi ning samal ajal mõistagi täiendanud ja muutnud ka eesti keele sõnavara.

Leidkem sõnale „popsocket“ hea vaste!

Hiljuti tuli mul kokku puutuda ingliskeelse sõnaga popsocket. See on selline väike vidin, mis kleebitakse mobiiltelefoni või tahvelarvuti tagaküljele. Tal on kaks asendit: ta võib olla kokku surutud või välja tõmmatud.

Kui see on väljatõmmatud asendis, pannakse sõrmed kahele poole seda vidinat. See võimaldab nutiseadet hästi käes hoida ja sellega rääkida, sõnumeid saata või pilte sirvida. Samuti saab telefoni või tahvli asetada lauale sellele jupstükile toetuma ja siis sealt näiteks uudiseid ja videoid vaadata või e-raamatuid lugeda.